A 2024-es párizsi olimpiai játékok voltak a legzöldebbek az esemény történetében. A sportolófalut geotermikus és napenergiával látták el, valamint megkétszerezték a rendezvényen felszolgált növényi eredetű élelmiszerek mennyiségét. A Világgazdasági Fórum legfrissebb Globális Kockázat Jelentése szerint az élelmiszerek és más zöld választások változást hozhatnak, ha az egyének nagyobb csoportja közösen elfogadja őket.
A 2024-es párizsi olimpiai és paralimpiai játékok idén nyáron új mércét állítottak fel a fenntarthatóság terén. A 800 olimpiai sportesemény, 15.000 sportoló, 45.000 önkéntes és 13 millió látogató étkezése miatt a szervezők tisztában voltak a fenntarthatósági törekvéseik hatalmas mértékével. Valójában ezeket az ambíciókat az emberiség „legnagyobb kihívásaként” írták le.
A párizsi játékok a következőképpen helyezték előtérbe a fenntarthatóságot, valamint tapasztalatot szereztek ehhez hasonló események lebonyolításához.
A világ legfenntarthatóbb olimpiai játékai?
A 2024-es párizsi olimpia szervezői ígéretet tettek arra, hogy felére csökkentik az esemény CO2 lábnyomát az előző nyári játékok átlagához képest.
A „legfenntarthatóbb” játékok tervezése azt jelentette, hogy a kibocsátást körülbelül 1,75 millió tonna CO2-ra kellett korlátozni. A 2024-es párizsi szervezőbizottság szerint a korábbi nyári olimpiák, köztük a 2020-as tokiói, a 2016-os riói és a 2012-es londoni olimpiák átlagos CO2 kobácsátása 3,5 millió tonna volt. A tokiói játékok legjobb kibocsátása különösen figyelemreméltó, mivel a COVID-19 korlátozásoknak köszönhetően az eseménynek nem volt nézője.
Újrafelhasználás és újrahasznosítás Párizsban
Az olimpia rendezése a múltban jellemzően nagy kiadásokat hozott az új helyszínek megépítése miatt. Idén azonban 95%-ban meglévő épületek vagy ideiglenes infrastruktúra adott otthont az olimpiának.
Az eredetileg az 1998-as labdarúgó-világbajnokságra épült Stade de France nemzeti stadionban rendezték a legtöbb eseményt.
Csak egyetlen új versenyhelyszín, a Saint-Denis-i Aquatics Center épült a 2024-es olimpiai játékokra. Ez a helyszín napenergiával működött, természetes bioalapú építőanyagokat használtak, és újrahasznosított anyagokkal van felszerelve.
A megújuló energiától az újrahasznosított halászhálókig
A sportolók faluja olyan forrásokból is termelt energiát, mint a geotermikus és napenergia. A sportolók újrahasznosított halászhálókból készült matracon és megerősített kartonból készült ágytalapzaton aludtak. A biodiverzitás érdekében a háztetőket úgy alakították ki, hogy a rovarok és madarak biztonságosan tudják használni ezeket a létesítményeket. Közel 9.000 darab fát ültettek a sportolók faluja körül, annak érdekében, hogy vonzzák a különböző madárfajokat. A játékok után a 2.800 darab olimpiai lakást otthonokká alakítják át.
Az olimpia ideje alatt körülbelül 15 millió látogató érkezett Párizsba. Emiatt fontos volt, hogy fenntartható utazási és étkezési lehetőségek biztosítsanak az ideérkezők részére:
- 1.000 km-nyi kerékpárút és 200.000 darab fa az utcákon, amelyek az árnyékot biztosították,
- további 3.000 darab kerékpárt bocsátottak közös használatra,
- törekedtek arra, hogy a legtöbb olimpiai versenyhelyszín tömegközlekedéssel is elérhető legyen,
- megduplázták a növényi eredetű élelmiszerek mennyiségét,
- felére csökkentették az egyszer használatos műanyagok mennyiségét a CO2-kibocsátás és a hulladék mennyiségének csökkentése érdekében.
Miért fontosak a fenntartható döntések az éghajlat szempontjából?
A vegetáriánus étrend és más alacsony CO2-kibocsátású életmódbeli döntések (például: fenntartható utazás) változást hozhatnak, ha az egyének nagyobb csoportja közösen alkalmazza őket – állítja a Világgazdasági Fórum legutóbbi, 2024-es globális kockázati jelentésében.
Az ehhez hasonló kollektív erőfeszítések megváltoztathatják a piac dinamikáját és „mozgathatják az éghajlatváltozás mérséklését” – egészítette ki jelentését a Fórum. A fenntartható és etikus döntéseket hozó vállalkozások szintén kulcsfontosságúak a világméretű fejlesztések előmozdításához, míg a közös fellépés segíthet felkészíteni a világot a globális kockázatokra.
A környezeti kockázatok 2034-re a jelentésben azonosított 5 legfontosabb kockázat közül 4-et alkotnak. A szélsőséges időjárási események és a Föld rendszereinek kritikus változása (például: globális felmelegedés éghajlati fordulópontja) jelentik a 2 legnagyobb kockázatot. A biodiverzitás csökkenése és az ökoszisztéma összeomlása, valamint a természeti erőforrások hiánya szintén a 4 legnagyobb globális kockázat közé tartozik.
„Az egyes polgárok, vállalatok és országok cselekedetei – bár önmagukban talán jelentéktelenek – megmutathatják az iránytűt a globális kockázatcsökkentésben, ha elérik a kritikus tömeget” – tartalmazza a Fórumon olvasható jelentés.
Simon István
Forrás: https://www.weforum.org/agenda/2024/03/paris-most-sustainable-olympics-2024/