A 2007. évi LXXXVI törvény a villamos energiáról (továbbiakban VET) és a 273/2007 Kormányrendelet a törvény végrehajtásáról (továbbiakban VHR) részletesen rendelkezik a magánvezetéken történő villamos energia továbbadás szabályairól.
A földgáz továbbadás szabályait a 2008. évi XI. törvény a földgázellátásról és a végrehajtásáról szóló 19/2009. (I.30.) kormányrendelet határozza meg.
Amennyiben bérlőként bíznak meg minket, jellemzően az a feladatunk, hogy vizsgáljuk meg, a bérbeadó a jogszabályoknak megfelelő módon és mértékben szolgáltatja-e a villamos energiát és a földgázt.
Vizsgálathoz szükséges dokumentumok:
- Az ingatlanra vonatkozó bérleti szerződések üzemeltetést és karbantartást rendező pontjai
- A bérleti szerződések energiatovábbadást rendező pontjai
- Az energiatovábbadásra vonatkozó esetleges szerződések (villamos energia és földgáz)
- Minimum 12 havi – a tárgybeli energia továbbadási jogviszonyban vételezett – energiára vonatkozó számlák, számlamellékletek és szerződések
Vizsgált területek:
- Bérleti szerződés energiatovábbadási pontjai, valamint a külön megállapodás alapján kötött energiatovábbadási szerződések (villamos energia és földgáz)
- Energiatovábbadási számlakép és számlaanalitika
- Jogszabályoknak megfelelő továbbszámlázási feltételek (Vet., Get. és kapcsolódó jogszabályok)
- Jogszabály szerinti hatóságok és szolgáltatók felé történő lejelentési kötelezettségek (Bérbeadói oldal esetén vizsgáljuk)
- Energiatovábbadás havi operatív folyamata (mérők leolvasása, hitelesítése, műszaki paraméterek aktualizálása stb.)
- Jogszabály szerint elszámolható üzemeltetési költségek
Továbbszámlázási audit tartalma:
- A jelenleg alkalmazott bérlői energiatovábbadási szerződések és számlázás alapján, az esetleges jogszabálynak ellentmondó tételek, folyamatok, téves számlázások kiszűrése, bemutatása és javaslat azok helyesbítésére
- Jogszabálynak megfelelő sablon energiatovábbadási szerződés készítése
- Jogszabálynak megfelelő sablon energiatovábbadási számlakép és számlaanalitika készítése
- Az üzemeltetés és karbantartás valós fajlagos költségének meghatározása, amelyet az energiatovábbadásnál jogszabály szerint el lehet számolni
- Eddig nem alkalmazott és/vagy el nem számolt üzemeltetési és karbantartási feladatok jövőbeni bevezetésének lehetséges eredményeinek bemutatása (Bérbeadói oldal esetén vizsgáljuk)
- Standard energiatovábbadási számlázási folyamat javaslat készítése
- Hiányzó jogszabály szerinti lejelentési kötelezettségek elvégzése a hatóságok és szolgáltatók felé (Bérbeadói oldal esetén vizsgáljuk)
- Összehasonlító elemzés más hasonló iparágú, funkciójú cégek energia továbbszámlázási metodikájával, áraival
- Amennyiben a bérbeadóval történő egyeztetés nem éri el a kívánt sikert, illetve megállapodást, úgy szakmai támogatás nyújtása a Magyar Energia Hivatal felé történő beadványnak megfogalmazásában
Amennyiben a bérbeadó kéri a segítségünket, a szolgáltatás keretében vállaljuk a bérleti szerződések energia továbbadásra vonatkozó pontjainak, illetve az energiaszámlázási rendszerének felülvizsgálatát, valamint javaslatokat teszünk azok aktualizálására, illetve jogszabályoknak történő megfeleltetésére.
A továbbszámlázás operatív, havi folyamata is jelentős terhet ró az üzemeltetőkre, ennek a tehernek a könnyítésére vállaljuk a bérlők felé történő továbbadási számlák szakmai előkészítését (pl. százalékos megbontások, átalánydíjas számítás).
Szolgáltatásunk keretén belül, igény esetén, vállaljuk a továbbszámlázás alapját képező mérőberendezések hitelesítésének ügyintézését. A hitelesítéssel kapcsolatban felmerülő költségeket Megbízónk viseli, a létesítményekben található mérőhelyeket és azokhoz való hozzáférést pedig előre egyeztetett időpontban biztosítania szükséges.
Vállaljuk továbbá a főbb energianemekkel (áram, gáz, távhő) kapcsolatos bérlői kérdések megválaszolását és az esetleges bérlői leválások teljes körű ügyintézését is.